A gyakran őszig virágzó, támrendszerre futtatott iszalag a virágos falak, emeletes kertek elmaradhatatlan kúszónövénye.
Ha egy könnyen nevelhető, mégis látványos kúszónövényt keresel a kertedbe, az iszalag (Clematis) telitalálat! Ezek a szemet gyönyörködtető liánok gyakran őszig díszítik a támrendszert, falakat, pergolákat – a látvány pedig garantáltan elállítja a vendégek szavát is.
A boglárkafélék (Rannunculaceae) családjába tartozó iszalag (Clematis) nemzetség képviselői általában az erdőszélek, ritka árnyékú erdők vagy bozótosok, ártéri kaszálórétek, nedves legelők, cserjések szegélyének liánnövényei. Virágtakarójukat sziromszerű csészelevelek alkotják. A virágok bogernyőben állnak. Termésük aszmag.
Iszalag kisokos – melyiket válaszd?
Erdei iszalag
Az iszalag nemzetségnek számos faja és fajtája alkalmas a falak kivirágoztatására. A hazánkban is élő erdei iszalag (Clematis vitalba) „vadóc” típus – nem a leglátványosabb, viszont szinte mindenhol megél! Júliustól szeptemberig virágzik, és olyan gyorsan terjed, hogy néha kordában kell tartani. Ha nem akarsz sokat foglalkozni vele, de zölddel borítanád a kerítést, ez a te növényed.
Hegyi iszalag

hegyi iszalag
A korai virágzású hegyi iszalag (Clematis montana) nálunk dísznövény. Őshazája Kelet- és Nyugat Ázsia, Kína és India. Nemesített, fagytűrő, fehér, világoskék és rózsaszínű virágokkal ékes fajtáit különösen kedvelik. Május-júniusban már virágba borul, és akár 6 méter magasra is felkúszik. Virágai lehetnek fehérek, világoskékek vagy rózsaszínűek – mint a ‘Broughton Star’ vagy a ‘Rubens’. Teljesen télálló, és jól bírja a szárazságot is.
Metszésére tavaszi elvirágzása után kerülhet sor az előző évi hajtásokat.
Kerti iszalag
Hazai viszonyok között a kerti iszalag (Clematis x jackmanii) a leggyakoribb kerti dísz. Júniustól októberig virágzik, hatalmas (akár 14 cm-es!) virágai pedig minden tekintetet magukra vonzanak. Több színváltozata létezik: fehér, rózsaszín, lila, bíbor – igazi színorgia. Viszont kényesebb: jó talajt, párás környezetet, félárnyékot és téli takarást igényel.
Újdonságok kedvelőinek ajánljuk:
- ‘Innocent Blush’ – különlegesség, mert az idős hajtásokon dupla, az újakon szimpla rózsaszín virágot hoz.
- ‘Sweet Summer Love’ – illatos, és késő nyáron virágzik. Egy igazi romantikus választás!
Őszi kedvencek
Aki az őszi virágzást kedveli, próbálja ki a háromvirágú iszalagot (Clematis terniflora), az olasz iszalagot (C. viticella), vagy a hálós iszalagot (C. texensis). Ezekkel még szeptemberben is virágba borulhat a kert!
Gondozás & ültetés
Ültetés: Szeptember a legmegfelelőbb időszak az iszalag telepítésére, melyhez a kívánt hatástól és formától függő támberendezés elengedhetetlenül szükséges.

Clematis ‘Evipo088’
Fényigény:
- Kerti iszalag (C. x jackmanii) – Imádja a napfényt, de a virágai félárnyékban tovább megőrzik élénk színüket. A tövét viszont mindig tartsuk hűvösben, árnyékban (ez lehet egy alacsonyabb évelő is).
- Hegyi és erdei iszalag – Ezek jól tűrik a félárnyékot is, ezért ideálisak keleti, északi fekvésű helyekre vagy árnyékosabb kertrészekbe.
Talajigény: Laza, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt szeret. A kötött, agyagos földet javítsuk komposzttal, homokkal.
Vízigény: Fontos a jó vízelvezetés – a pangó víz könnyen gyökérrothadáshoz vezethet. A talajt mulcsozd – ez segít a gyökérzónát hűvösen és nedvesen tartani, különösen nyáron. Már 1927-ben Németh József kertész azt ajánlotta, hogy “a fiatal iszalag (Clematis) töveket, 2-3 évig, 1-1,5 m magasan szalmával kell bekötöznünk.”
A Nyugat-Európából érkező fajták az alapfajnál érzékenyebbek. Ezek rendszerint hamar elpusztulnak a hazai viszonyok között. Az ország kiegyenlített klímájú, hűvös nyarú vidékein, keleti fekvésben, félárnyékban megpróbálkozhatunk nevelésükkel, máshol azonban jobban tesszük, ha inkább az elsőként említett két fajt telepítjük.
Növényvédelem:
A lisztharmat (fehér, porszerű bevonat a leveleken) Meleg, párás időben gyakori. 👉 Megelőzés: ritkítsd a növényt, hogy jól szellőzzön. 👉 Védekezés: kéntartalmú permetszer vagy házi szódabikarbónás oldat.
A csigák imádják a fiatal hajtásokat, főleg tavasszal. 👉 Védekezés: Tedd ki csigariasztó gyűrűt vagy sörcsapdát a tövükhöz.
A hervadás komolyabb probléma lehet: hirtelen elhaló hajtások, virágzás előtti „összeesés”. Főleg a nagyvirágú hibridek, mint a Clematis x jackmanii érzékenyek rá. Legtöbb esetben a Phoma clematidina nevű gomba áll a háttérben👉 Megelőzés: ültetéskor ne túl mélyre helyezd a növényt, és mindig hagyj levegőt a szár körül. Ne öntözd túl! Megelőző permetezéssel védekezhetsz, különösen ajánljuk a lemosó permetezést (réz tartalmú szerek hatnak)! 👉 Védekezés: Ha mégis megtörténik, az elhalt részeket azonnal távolítsd el, és metszd vissza a talaj fölé. Megelőzés: A felszívódó szerek (pl. tebukonazol) pedig akkor jönnek jól, ha már látod a bajt, vagy hosszabb védelem kell.
Metszés: Az iszalagokat érdemes évente visszavágni a felkopaszodásuk megakadályozása érdekében. Ezt a munkát a nyáron és ősszel virágzó fajokon a fagyok elmúltával, februárban vagy márciusban, a kihajtás előtt kell elvégezni.
Támrendszerek Clematishoz
Az iszalag nem tekeredik, hanem levélkacsokkal kapaszkodik, így vékony, könnyen megfogható elemekre van szüksége, amikbe „bele tud kapaszkodni. A támrendszer lehet rács (trellisz); obeliszk vagy növénytartó kúp; lugas, boltív; drótrendszer vagy feszített madzagok falra. Függőleges és vízszintes irányban is feszítsd ki őket kb. 20–30 cm-es közönként.
Kihelyezés és beállítás – hogyan, hová?
- Helyezd a támot a fal elé kb. 5–10 cm-rel, hogy a növény mögé tudjon „bújni”, és jól szellőzzön.
- Már ültetéskor helyezd ki a támasztékot – így a növény nem sérül, és rögtön tud kapaszkodni.
- Ne legyen túl sűrű a rács, különben nem tud jól „behúzódni” a növény – a levelek és virágok nehezen érvényesülnek.
- Rögzítés: ha falra rögzíted, használj távtartókat vagy tartóbilincseket.
Tipp: iszalag + rózsa = álompáros
Ha igazán romantikus hatást szeretnél, társítsd az iszalagot futórózsával. Ahogy egymásba kapaszkodva nyílnak, a kerted egy igazi mesevilággá válik! A sikeres társítás alapfeltétele, hogy mindkét növénykörnyezeti igénye hasonló. Az iszalagot kb. 30–40 cm-re ültesd a rózsatőtől. Egy támasztékra van szükség, az iszalag majd „utazik” a rózsa ágain. Mindkettőt tél végi, koratavaszi metszéssel tarthatod kordában.

Lehetséges kombináció ajánlatunk
- Fehér rózsa + lila iszalag (‘Jackmanii’) – elegáns kontraszt
- Halvány rózsaszín rózsa + kékes-lila iszalag (‘Comtesse de Bouchaud’) – romantikus, vintage hangulat
- Bordó rózsa + krémfehér iszalag (‘Alba Luxurians’ vagy ‘Henryi’) – drámai, mély tónusú hatás
Cikk ajánlat: Iszalag társítások
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás